Projektowanie małych wnętrz. Największe wyzwania aranżacyjne

Mały metraż mieszkania stanowi wyzwanie nawet dla doświadczonego architekta wnętrza. Co jest najtrudniejsze przy realizacji takie projektu? Sprawdźcie poniższym artykuł i przekonajcie się sami!

Wydzielenie funkcjonalnych stref

Projektowanie wnętrza mieszkania o małym metrażu wymaga przemyślanej i spójnej koncepcji. Aby domownicy czuli się komfortowo, warto zaaranżować poszczególne strefy funkcjonalne, czyli m.in.:

  • kuchnię,
  • salon,
  • część jadalnianą,
  • część sypialnianą,
  • czy strefę biurową.

Dokładny podział zależy od preferencji i potrzeb konkretnego klienta, niemniej w większości przypadków sprawdza się powyższa koncepcja. Przy niewielkiej powierzchni znalezienie miejsca na każdą z tych stref jest trudne, ale nie niemożliwe. Aby poradzić sobie z tym zadaniem, warto zastosować kilka praktycznych trików – nie trzeba od razu stawiać ścianek działowych. Stół jadalniany doskonale posłuży jako oddzielenie kuchni od salonu, a biuro można wydzielić oryginalnym regałem na książki. Takich przykładów jest wiele, więc śmiało eksperymentujcie i wykażcie się kreatywnością.

Odpowiednie zaplanowanie oświetlenia

Kolejnym wyzwaniem przy projektowaniu wnętrza o małym metrażu jest odpowiednie oświetlenie, zwłaszcza jeśli w mieszkaniu brakuje wystarczającej ilości naturalnego światła. Musicie mieć świadomość, że niewielkie przestrzenie potrzebują większego oświetlenia, stąd postawienie jedynie na dwa źródła nie jest dobrym pomysłem. Takie mieszkania są bardziej wymagające, a w ten sposób uzyskacie efekt optycznego powiększenia pomieszczenia. Oświetlenie na suficie to podstawa, natomiast dodatkowo warto dorzucić designerskie lampy wolnostojące i ścienne oraz listwy LED. Coraz częściej stosuje się także oświetlenie podłogowe lub halogeny, które używane są zwłaszcza w kuchni. To wszystko razem sprawi, że niewielkie mieszkanie nabierze nowego wyglądu i głębi. A chyba na tym zależy każdemu klientowi, prawda?

Aranżacja użytkowej kuchni

Na koniec nie da się pominąć kuchni, w której spędza się tak dużo czasu. Jej układ, zwłaszcza na małym metrażu, musi być przemyślany i maksymalnie funkcjonalny. Wtedy liczy się każdy centymetr. Najlepiej sprawdzą się zatem meble na zamówienie, które zaprojektujecie zgodnie z Waszą wizją. Zdecydowanie lepiej postawić na jasne fronty, gdyż nie przytłoczą wnętrza. Oryginalnym pomysłem są również wysuwane blaty. W razie potrzeby, podczas gotowania wyciągacie je, a później chowacie i nie zajmują niepotrzebnie miejsca.